Az önbizalomhiány sokunk számára az a mumus, amihez mindig vissza tudunk nyúlni, ha nem megy előre a szekér és el vagyunk akadva.
Nézzük mikor hivatkozunk általában önbizalomhiányra (nem a teljesség igényével):
1. halogatsz
2. nincs bátorságod elindulni, folytatni valamilyen tevékenységet.
3. nem hiszel magadban, hogy képes vagy megtenni
4. úgy sem lesz tökéletes, ezért jobb ha bele sem fogsz
5. félsz mások véleményétől
6. félsz a kudarctól, félsz a sikertől
Ez a hat halmaz olyan problémák gyűjtőhelye, amelynek a gyökerét meg kell vizsgálni, hogy előre juss. Ezek mögött a jelzések mögött nem biztos önbizalomhiány húzódik!
Ha be tudod azonosítani mi van a háttérben, könnyebb lesz előrelépned.
Az önbizalom szituációfüggően is működhet. Lehet, hogy az élet egyes területeivel nincsen gondod, másokon pedig félszeg vagy és meggátolja a cselekvőképességedet a bátortalanság.
Előfordul például, hogy magabiztos vagy a munkahelyeden, sikereket érsz el, ugyanakkor a párkapcsolat kialakításánál félénk vagy, nem tudsz ismerkedni, vagy szorosabbá tenni egy kapcsolatot. Van akinek a tettel van gondja, mert halogatja, hogy megtegye az első lépést, vagy továbbvigyen egy folyamatot. Végül az önmagadról kialakított negatív kép is meggátolhatja, hogy cselekvőképtelennek érezd magad. Sokszor a saját gondolataink akadályozzák, hogy pozitívan lássuk magunkat. Erről ITT írtam, olvasd el.
Mi hát a teendő?
1. Azonosítsd be, neked melyik területen van problémád (az is lehet, hogy mindhárom terület érintett: önmagadhoz való viszony, kapcsolatok, a cselekvéshez való viszony. Kérheted a tesztet, amely segít neked a tudatosításban itt.
2. Ha már megvan a területed, azonosítsd be az első hat pont szerint mi okoz főleg problémát?
3. Gondolj vissza a gyerekkorodra! Volt-e olyan időszak az életedben, amikor minden jól ment? Esetleg már korábban is voltak olyan események, amely miatt megrettentél, félénk lettél?
Például van, aki be tudja azonosítani, hogy őt mindig a szülei irányítottak. Nekik akartak mindig megfelelni, akár még helyette választottak pályát is.
Vagy: volt egy tanár, aki olyan módszereket alkalmazott, hogy félelmet keltett benned és mindig szorongtál, ha teljesíteni kellett.
Bizony a múlt sérülései, a korai mintázatok a későbbiekben is meghatározza az énképedet, azt, hogy hogyan gondolkodsz magadról!
Ha több területen is érintett vagy, érdemes szakemberhez fordulni, hogy segítse a haladásod!
Nézzünk néhány gyorstippet a gondolatváltásodhoz!
Válts stratégiát!
Panasz helyett célkitűzések
Ha panaszkodsz, vagy csak azt tudod hogy mit nem akarsz, akkor alakítsd át a gondolkodásod!
„Elegem van abból hogy…” helyett mondjuk azt, „Szeretném, ha…”
„Nincs kedvem ma bemenni a munkahelyemre” – mondd azt, hogy mit szeretnél helyette? „Olyan munkát szeretnék, amely….”
„Sosem veszik figyelembe a véleményem” helyett nézz mögé, „Olyan munkát szeretnék, ahol meghallgatják a véleményemet.”
Válassz megfelelő célokat!
Sokszor a célválasztásból fakadnak a kudarcok. Vizsgáld meg a céljaidat!
• A jó cél tőled függ, nem másoktól!
• Bármikor megvalósítható – például kitűzheted, hogy hetente kétszer elmész sétálni. Nem jó cél, ha azt mondod, „Ha a tengeren leszek, minden nap úszom.” Hiszen, mire elérsz a tengerhet az több hónapba (évbe) is beletelhet.
• Reális, meg tudod csinálni. Nem feltétlenül reális cél, hogy „rock sztár leszek”, ha még el sem kezdtél zenével foglalkozni. Határozd meg nagyon pontosan mit szeretnél elérni. Nem jó: „Jobban szeretnék bízni magamban”, jó: ”Segítséget kérek, a kollégáimtól, ha elakadok!”
• Fontos legyen számodra. Például „Szeretnék együtt nyaralni a barátaimmal.” és nem: „Rendet rakok a kertben” – ha nem fontos neked a rendrakás, halogatni fogsz!
Haladj lépésről lépésre és tudatosítsd magadban, hogy haladsz!
• Tűzz ki mérföldköveket, amelyek jelzik számodra a haladást! Ha megvan, ünnepelj, ajándékozd meg magad valami aprósággal, élménnyel, koccints rá a barátaiddal!
Ha szeretnél párt találni, határozd meg az ehhez szükséges lépéseket és tedd is meg!
Például:
• Keresek olyan szabadidős tevékenységeket, ahol embereket ismerhetek meg. A közös érdeklődés sok párt összehozott már!
• Hetente egyszer elmegyek kirándulni a kirándulós egyesülettel.
• Felhívom 3 barátnőmet, hogy javítsak a lelkiállapotomon és kiegyensúlyozottabb legyek.
A magabiztos viselkedéshez, az önbizalomhoz vezető út nem rövid, de tudatosan, akár segítséggel eredményeket tudsz elérni.
Folytatása következik. A következő részekben az önbizalomhiány egy-egy területét vesszük végig részletesen!